پتینه کاری روی پلی استر
Fa  |   En  |   Ar

مجله دیپیا

پتینه کاری روی پلی استر

پتینه کاری روی پلی استر یک نوآوری مدرن درخلق دوباره ساخته های بشری است. در واقع این هنر یک پتینه کار است که بطور مثال می تواند از یک مجسمه خام از جنس پلی استر یک مجسمه چوبی بسازد.

رزین پلی استر(polyester) بعد از ترکیب با ماده ای دیگر به ترکیب ژله مانندی تبدیل شده که می تواند پس از قرارگیری در قالب های متنوع (بعلت خاصیت سبکی و شکل پذیری بالای پلی استر) به شکل های مختلف درآید. امروزه استفاده از اشیا ولوازم ازجنس پلی استر بصورت خام در پتینه کاری بسیارمرسوم و شایع شده است.

این اشیا شامل مجسمه های تزیینی ، ظروف،انواع قاب، ساعت، ظروف آبنما، انواع کف پوش و دیوار پوش، میز، صندلی و سایر لوازم خانگی و حتی مجسمه های آدمی شخصیت های مختلف است که پتینه کار با #خلاقیت و هنر خویش به این اشیا جان تازه می بخشد.

استفاده از پتینه روی اجسام و اشیا پلی استری، می تواند طرح های متفاوتی مانند طرح های فلزی، چوبی و آنتیک به آنها بدهد.

استفاده از پتینه برنزی، کرومی و حتی نقره ای برروی اشیا پلی استری می تواند شکل فلزی به آنها ببخشد و یا با ایجاد طرح های چوبی بر روی پلی استر، نمایش چوبی به اشیا بدهد. و همچنین پتینه کار با ایجاد طرح سنگ بر روی پلی استرها به آنها حالت کهنگی داده و آنها را مانند اجسام و اشیا قدیمی و کهن درآورده .

آموزش پتینه روی پلی استر

نظر به استقبالی که از هنر زیبای پتینه در طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن می شود، در ادامه پتینه روی ظروف مختلف از جنس پلی استر را برای علاقه مندان ارائه می دهیم.

نوع اول پتینه کاری روی پلی استر

برای پتینه روی پلی استر لوازم زیر نیاز است:

  • ظرف پلی استر در اندازه مناسب
  • قلمو
  • رنگ های قهوه ای تیره و فیروزه ای اکیلیرک
  • رنگ اُکر
  • گلدفینگر اشرفی

ظرف پلی استر مورد نظر را تمیز کرده و لبه های ناصاف و شکسته را سنباده بزنید . پس از تمیز کاری باید کل ظرف را با رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید. رنگ قهوه ای تیره برای این کار مناسب است ولی می توان از هر رنگ تیره دیگری به دلخواه استفاده کرد . پس از این که تمام قسمت ها را با رنگ آغشته کردید باید اجازه دهید تا رنگ به طور کامل خشک شود. این کار در هوای آزاد چند ساعت زمان خواهد برد . برای این آموزش بهتر است از رنگ های اکیلیرک استفاده کنید.

سپس کمی رنگ فیروزه ای را روی پالت گذاشته ، قلمو را به صورت عمد در دست بگیرید و از رنگ فیروزه ای به صورت نقظه ای در قسمت های تاج و رئوس کار استفاده کنید. این رنگ باید به صورت ملایم و کم رنگ دیده شود. از رنگ آمیزی اضافی در این قسمت ها پرهیز کنید. رنگ ها بسیار کم و به صورت محو روی کار می نشیند. برای زیبایی و جلوه بیشتر پتینه روی پلی استر باید از گلد فینگر استفاده کنید. برای این منظور با کمک انگشتان می توانید کار طبیعی تری داشته باشید.

پیشنهاد می کنم از گلد فینگر اشرفی استفاده کنید و با استفاده از انگشتان، همه برجستگی ها براق کنید. برای این کار و پتینه کاری روی پلی استر باید وقت و جوصله کافی داشته باشید و کار را با آرامش انجام دهید.

نوع دوم پتینه کاری روی پلی استر

برای پتینه کاری با این روش به مواد و لوازم زیر نیاز دارم:

  • ظرف پلی استر به شکل میوه خوری
  • رنگ اکریلیک سفید
  • رنگ سبز کادنس
  • گلدفینگر طلایی

مثل روش قبلی باید ظرف پلی استر را به خوبی تمیز کنید. دقت در این کار می تواند نتیجه خوبی داشته باشد. حتی می توانید ظرف مورد نظر را بشویید. پس از خشک شدن می توانید شروع به رنگ آمیزی کنید. مقدار بیشتری از رنگ سبز را بر روی پالت قرار داده و با قلمو ظرف مورد نظر را به خوبی رنگ آمیزی کنید. در این مرحله باید تمام ظرف را یکدست سبز کنید و هیچ قسمتی را بدون رنگ نگذارید. در واقع با این کار زمینه که اصلی ترین قسمت کار است، به خوبی ساخته می شود.

بر روی پالت مقدار مساوی رنگ سفید و سبز را با کمک قلمو ترکیب کنید تا کمی از تیرگی رنگ سبز کم شود . اکنون با نوک قلم مقدار کمی از این ترکیب رنگی را برداشته و بر روی قسمت هایی از کار به صورت ضربه ای بزنید. این کار در نهایت به زیبایی پتینه کمک خواهد کرد . در این مرحله باید کار به خوبی خشک شود پس از خشک شدن کامل از گلدفینگر استفاده کنید . گلدفینگر در همه فروشگاه های لوازم نقاشی و مجسمه سازی عرضه می شود . حال با کمک انگشتان از گلد فینگر به صورت ضربه ای بر روی کار استفاده کنید . تمام قسمت های برجسته را با گلدفینگر آغشته کنید .

پتینه روی پلی استر

ظرف پلی استر مورد نظر را تمیز کرده و لبه های ناصاف و شکسته را سنباده بزنید .

پس از تمیز کاری باید کل ظرف را با رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید.

رنگ قهوه ای تیره برای این کار مناسب است ولی می توان از هر رنگ تیره دیگری به دلخواه استفاده کرد .

پس از این که تمام قسمت ها را با رنگ آغشته کردید باید اجازه دهید تا رنگ به طور کامل خشک شود.

این کار در هوای آزاد چند ساعت زمان خواهد برد .

برای این آموزش بهتر است از رنگ های اکرولیک استفاده کنید.

سپس کمی رنگ فیروزه ای را روی پالت گذاشته ، قلمو را به صورت عمد در دست بگیرید و از رنگ فیروزه ای به صورت نقظه ای در قسمت های تاج و رئوس کار استفاده کنید.

این رنگ باید به صورت ملایم و کم رنگ دیده شود.

از رنگ آمیزی اضافی در این قسمت ها پرهیز کنید.

رنگ ها بسیار کم و به صورت محو روی کار می نشیند.

برای زیبایی و جلوه بیشتر پتینه روی پلی استر باید از گلد فینگر استفاده کنید.

برای این منظور با کمک انگشتان می توانید کار طبیعی تری داشته باشید.

پیشنهاد می کنم از گلد فینگر اشرفی استفاده کنید و با استفاده از انگشتان، همه برجستگی ها براق کنید.

برای این کار و پتینه کاری روی پلی استر باید وقت و جوصله کافی داشته باشید و کار را با آرامش انجام دهید.

0

نظر کاربران